Skip to main content

The 2022 UNC-Chapel Hill faculty election was held April 7-19.

Congratulations to the winners!

Thank you to all of the candidates who ran for a seat this year. Thanks also to all of the faculty who took the time to vote and to the Faculty Nominating Committee for creating the slate of candidates.

Terms begin on July 1, 2022. Alternates are called upon to serve when a committee or council member is unable to fulfill a term or will be away for more than one semester.

A sample ballot is available here.

Faculty-Wide Positions

Apportioned Positions

Only voters with primary appointments in a division vote for candidates representing that division.

The following electoral divisions did not have open seats on the Faculty Council this year: Fine Arts, Education, Journalism and Media, Law, Government, and Retired Faculty.

Return to top

Faculty-Wide Positions

Advisory Committee

Result Candidate Term expiration
Winner Keisha Gibson (Medicine) 2025
Winner Winifred Fordham Metz (University Libraries) 2025
Winner Adam Versényi (Arts and Sciences) 2025
Alternate 1 David Gerber (Medicine) NA
Alternate 2 Theresa Raphael-Grimm (Nursing) NA
Alternate 2 Mary McClurg (Pharmacy) NA

 

Committee on Appointments, Promotions, and Tenure:
Arts and Sciences

Result Candidate Term expiration
Winner Serhan Ziya (Statistics and Operations Research) 2025
Alternate
Jinsong Huang (Applied Physical Sciences) NA

 

Committee on Appointments, Promotions, and Tenure:
Medicine

Result Candidate Term Expiration
Winner Eileen Burker (Clin. Rehabilitation & Mental Health Counseling) 2025
Alternate Thomas Kash (Pharmacology) NA

Return to top

Committee on Appointments, Promotions, and Tenure:
Professional Schools Other Than Medicine

Result Candidate Term Expiration
Winner Leisha DeHart-Davis (Government) 2025
Winner Thurston Domina (Education) 2025
Alternate 1 Hongtu Zhu (Public Health) NA
Alternate 2 Shannon Wallet (Dentistry) NA

 

Educational Policy Committee

Result Candidate Term Expiration
Winner Nicole Else-Quest (Women’s and Gender Studies) 2025
Winner Liz Gualtieri-Reed (English and Comparative Literature) 2025
Winner Jen Weinberg-Wolf (Physics and Astronomy) 2025
Alternate 1 Keith Sawyer (Education) NA
Alternate 2 Natasha Parikh (Psychology and Neuroscience) NA
Alternate 3 Thomas Freeman (Chemistry) NA
Alternate 4
Colin Wallace (Physics and Astronomy) NA

 

Faculty Assembly Delegation

Result Candidate Term Expiration
Winner Kim Brownley (Psychiatry) 2025
Winner Arlene Seña-Soberano (Infectious Diseases) 2025
Alternate Sorin Mitran (Mathematics) 2023
Alternate Anthony Hackney (Exercise & Sport Science; Nutrition) 2023
Alternate Andy Hessick (Law) 2023

Return to top

Faculty Athletics Committee

Result Candidate Term Expiration
Winner David Berkoff (Orthopaedics) 2025
Winner Aimee McHale (Public Health Leadership) 2025
Winner Abbie Smith-Ryan (Exercise & Sport Science) 2025
Winner Kathleen Fitzgerald (Sociology) 2025
Alternate 1 Tom Kelley (Law) NA
Alternate 2 Judy Tisdale (Business) NA
Alternate 3 Gabriel Bump (English and Comparative Literature) NA
Alternate 4 David Navalinsky (Dramatic Art) NA

 

Faculty Executive Committee

Result Candidate Term Expiration
Winner Joy Renner (Radiologic Science) 2025
Winner Meg Zomorodi (Nursing) 2025
Winner Jean Cook (Biochemistry and Biophysics) 2025
Winner Francesca Dillman Carpentier (Journalism and Media) 2025
Alternate 1 Andrea Azcarate-Peril (Medicine) NA
Alternate 2 Amarjit Budhiraja (Statistics & Operations Research) NA
Alternate 3 Hassan Melehy (Romance Studies) NA
Alternate 4 Paul Friga (Business) NA

 

Faculty Grievance Committee: Assistant Professor/Assistant Librarian

Result Candidate Term Expiration
Winner Jessica Tanner (Romance Studies) 2025
Alternate Siddharth Sheth (Oncology) NA

Return to top

Faculty Grievance Committee: Associate Professor/Associate Librarian

Result Candidate Term Expiration
Winner Priscilla Layne (Germanic and Slavic Lang. and Lit.) 2025
Alternate Hérica Valladares (Classics) NA

 

Faculty Grievance Committee: Full Professor/Librarian

Result Candidate Term Expiration
Winner Erika Ripley (University Libraries) 2025
Alternate Anthony Passannante (Anesthesiology) NA

 

Faculty Grievance Committee: Fixed-Term Faculty

Result Candidate Term Expiration
Winner Adriana Beltran (Genetics) 2025
Alternate John Brooker (Law) NA

Return to top

Faculty Hearings Committee

Result Candidate Term Expiration
Winner Jane Brice (Emergency Medicine) 2025
Winner Charlotte Boettiger (Psychology and Neuroscience) 2025
Winner Evelyne Huber (Political Science) 2025
Alternate 1 Ashley Bryant (Nursing) NA
Alternate 2 Mehmet Kesimer (Pathology and Laboratory Medicine) NA
Alternate 3
Mark Schoenfisch (Chemistry; Pharmacy) NA

 

Financial Exigency and Program Change Committee:
Academic Affairs

Result Candidate Term Expiration
Winner Carmen Hsu (Romance Studies) 2025
Winner Paolo Fulghieri (Business) 2025
Alternate 1 Roberto Quercia (City and Regional Planning) NA
Alternate 2 Evan Feldman (Music) NA

 

Financial Exigency and Program Change Committee:
Health Affairs

Result Candidate Term Expiration
Winner Genevieve Neal-Perry (OBGYN) 2025
Winner Fernando Pardo Manuel de Villena (Genetics) 2025
Alternate 1 Kurt Ribisl (Health Behavior) NA
Alternate 2 Kyle Burger (Nutrition) NA

Return to top

General Education Oversight Committee

Fine Arts or Humanities seat
Result Candidate Term Expiration
Winner Amy Chambless (Romance Studies) 2025
Alternate Jordynn Jack (English and Comparative Literature) NA

 

At-large seat
Result Candidate Term Expiration
Winner Nita Askew (Chemistry) 2025
Alternate Tara Moon (Clinical Laboratory Science) NA

 

Honorary Degrees and Special Awards Committee

Result Candidate Term Expiration
Winner Lynn Blanchard (Health Behavior) 2025
Winner LaToya Lain (Music) 2025
Alternate 1 Lloyd Kramer (History) NA
Alternate 2
Meredith Smith (Government) NA

Return to top

Apportioned Positions

Only voters with primary appointments in a division vote for candidates representing that division.

Division 2. Humanities, College of Arts of Sciences

Arts and Sciences Advisory Committee Council
Result Candidate Term Expiration
Winner Heidi Kim (English and Comparative Literature) 2025
Alternate Alan Nelson (Philosophy) NA

 

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Hélène de Fays (Romance Studies) 2025
Winner Hugo Méndez (Religious Studies) 2025
Alternate 1 Brad Hammer (English and Comparative Literature) NA
Alternate 2
Timothy Shea (Classics) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Jessica Wolfe (English and Comparative Literature) 2025
Winner Jennifer Gates-Foster (Classics) 2025
Winner Jennifer Smith (Linguistics) 2025
Alternate 1 Ruth von Bernuth (Germanic and Slavic Lang. and Lit.) NA
Alternate 2 Tyler Curtain (English and Comparative Literature) NA

Return to top

Division 3. Natural Sciences and Mathematics, College of Arts and Sciences

Arts and Sciences Advisory Committee
Result Candidate Term Expiration
Winner Kelly Giovanello (Psychology and Neuroscience) 2025
Alternate Jonathan Engel (Physics and Astronomy) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Kathryn (Kate) Reissner (Psychology and Neuroscience) 2025
Winner Rich McLaughlin (Mathematics) 2025
Alternate 1 Kevin Stewart (Earth, Marine & Environmental Sciences) NA
Alternate 2
Gabor Pataki (Statistics and Operations Research) NA

 

Division 4. Social Sciences, College of Arts and Sciences

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Jonathan Weiler (Global Studies) 2025
Alternate Geetha Vaidyanathan (Economics) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Miguel La Serna (History) 2025
Winner Yong Cai (Sociology) 2025
Winner Claudia Yahgoobi (Asian & Middle Eastern Studies) 2025
Alternate 1
Douglas Lauen (Public Policy) NA

Return to top

Division 5. University Libraries

Administrative Board of the Library
Result Candidate Term Expiration
Winner Amanda Henley (Digital Research Services) 2025
Alternate Lynn Eades (Health Sciences and Undergraduate Lib.) NA

 

Faculty Council, At-large
Result Candidate Term Expiration
Winner Matt Turi (University Libraries) 2025
Alternate Terri Ottosen (Health Sciences Library) NA

 

Division 6. School of Information and Library Science

Faculty Council, At-large
Result Candidate Term Expiration
Winner Megan Winget 2025
Alternate Helen Tibbo NA

Return to top

Division 7. Kenan-Flagler School of Business

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Allison Schlobohm 2025
Alternate Mike Beeler NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Sridhar Balasubramanian 2025
Alternate [none from this election] NA

 

Division 11. School of Social Work

Faculty Council, At-large
Result Candidate Term Expiration
Winner David Ansong 2025
Alternate 1
Tonya Van Deinse NA
Alternate 2
Amy Wilson NA

Return to top

Division 13. School of Medicine

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Cristin Colford (Internal Medicine) 2025
Winner Shanelle Campbell (Surgery) 2025
Winner Raquel Reyes (Internal Medicine) 2025
Winner Cheryl Jackson (Pediatrics Emergency Medicine) 2025
Winner
Brian Thorp (Otolaryngology/Head & Neck Surgery) 2025
Winner
Jessica Lin (Infectious Diseases) 2025
Alternate 1 Angela Wahl (Infectious Diseases) NA
Alternate 2 Sabina Mir (Gastroenterology) NA
Alternate 3 Tara Moon (Clinical Laboratory Science) NA
Alternate 4 Michelle Itano (Cell Biology and Physiology) NA
Alternate 5
Nancie Archin (Infectious Diseases) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Katrina Donahue (Family Medicine) 2025
Winner Michelle Meyer (Emergency Medicine) 2025
Winner M. Bradley Drummond (Pulmonary Dis. and Critical Care) 2025
Alternate 1 Cheryl Kuzmiak (Radiology) NA
Alternate 2 Kristina De Paris (Microbiology and Immunology) NA
Alternate 3 Tal Kafri (Microbiology and Immunology) NA

Return to top

Division 14. Adams School of Dentistry

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Gustavo Oliveira (Comprehensive Oral Health) 2025
Alternate Lattice Sams (Comprehensive Oral Health) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Kimon Divaris (Pediatric Dentistry) 2025
Alternate Valerie Murrah (Diagnostic Sciences) NA

 

Division 15. School of Nursing

Faculty Council: Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Jennifer Alderman 2025
Alternate Megan Williams NA

 

Faculty Council: Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Eric Hodges 2025
Alternate Sheila Santacroce NA

Return to top

Division 16. Eshelman School of Pharmacy

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Megan Roberts (Pharmaceutical Outcomes and Policy) 2025
Winner Jackie Zeeman (Practice Advancement and Clinical Ed.) 2025
Alternate 1 Deborah Sturpe (Pharmacotherapy and Experimental Therapeutics NA

 

 

 

 

 

Division 17. Gillings School of Global Public Health

Faculty Council, Nontenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Anissa Vines (Epidemiology) 2025
Winner Kristin Young (Epidemiology) 2025
Alternate 1 Dorothy Cilenti (Maternal and Child Health) NA
Alternate 2
Michael Fisher (Environmental Sciences and Engineering) NA

 

Faculty Council, Tenured
Result Candidate Term Expiration
Winner Carolyn T. Halpern (Maternal and Child Health) 2025
Alternate [none from this election] NA

Return to top


Divisional Turnout

Voting Division School/Division Total Eligible Voters Votes Recorded Turnout Rate per Division
1 Arts and Sciences: Fine Arts 69 37 54%
2 Arts and Sciences: Humanities 239 131 55%
3 Arts and Sciences: Natural Sciences and Mathematics 397 171 43%
4 Arts and Sciences: Social Sciences 276 108 39%
5 Libraries 109 58 53%
6 School of Information and Library Science 25 8 32%
7 School of Business 130 46 35%
8 School of Education 54 32 59%
9 School of Journalism and Media 41 19 46%
10 School of Law 55 32 58%
11 School of Social Work 62 25 40%
12 School of Government 52 28 54%
13 School of Medicine 1,762 679 39%
14 School of Dentistry 91 28 31%
15 School of Nursing 72 44 61%
16 School of Pharmacy 112 35 31%
17 School of Public Health 236 82 35%
Totals 3782 1563 41.3%

 

Historical Turnout

Year Total Eligible Voters Votes Recorded Turnout Rate
2022 3782 1563 41.3%
2021 3786 1336 35.3%
2020 3728 1778 47.7%
2019 3659 1252 34.2%
2018 3708 1376 37%
2017 3643 1852 50.8%
2016 3727 1524 40.9%
2015 3443 1553 45.1%
2014 3799 2094 55.1%
2013 3665 1605 43.8%
2012 3635 1508 41.5%
2011 3539 1320 37%
2010 3468 833 24%
2009 3545 925 26%
2008 3428 800 23%
2007 2814 395 14%
2006 3062 676 22%
2005 2997 683 23%
2004 2895 683 24%
2003 727 25%
2000 2658 957 36%
1999 36%
1997 874 37%

Return to the top

Print Friendly, PDF & Email